Haberler

Yeni Yayın: “Bir perakendeci-gıda bankası tedarik ağında tüketim tarihi dolmak üzere olan gıdaların ekonomik ve çevresel hususlarla en uygun şekilde tahsisi: Aracı kurum bakış açısı”

01.08.2021

Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Yaşanur Kayıkcı’nın,  Hint Teknoloji Enstitüsü’ nden (Ar. Gör. Jasashwi Mandal, Ar. Gör. Rony Mitra, Ar. Gör. Vishal Kumar Gupta ve Prof. Dr. Manoj Kumar Tiwari) ve İngiltere Sussex Üniversitesi’nden (Prof. Dr. Nachiappan Subramanian) meslektaşlarıyla işbirliği içinde tüketim tarihi dolmak üzere olan ve bağışlanan gıda maddelerinin perakendecilerden gıda bankalarına ulaştırılması için aracı kurumun karlılığını en üst düzeye çıkaran, lojistik faaliyetler nedeni ile oluşan emisyon kaynaklı çevresel etkiyi en aza indirecek ve gıda israfını azaltmaya yardımcı olabilecek stratejilerin oluşturulması için Türkiye merkezli bir aracı kurumdan alınan verileri kullanılarak karar desteği önerdikleri özgün makale uluslararası WOS-SCI Q1 endeksli Journal of Cleaner Production dergisinde yayınlandı.

Bu yayın Dr. Öğr. Üyesi Yaşanur Kayıkcı'nın yürütücüsü olduğu İngiltere Royal Academy of Engineering kurumu tarafından desteklenen DVFM1718\1\54 numaralı “Türkiye'de Bozulabilir Gıda Soğuk Zincir Lojistiği” isimli ve TÜBİTAK 2221 tarafından desteklenen “Soğuk Zincirde Dijital Sözleşme ve Simülasyon Tasarımı” isimli araştırma projelerinin çıktısıdır.

Orijinal ismi “Optimal allocation of near-expiry food in a retailer-foodbank supply network with economic and environmental considerations: An aggregator's perspective” olan bu yayına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://doi.org/10.1016/j.jclepro.2021.128481